Bezpieczeństwo może być postrzegane w różny sposób. To, dotyczące nieruchomości, najczęściej wiąże się z zabezpieczeniem obiektu przed pożarem, powodzią oraz przed włamaniem. Dziś przybliżamy informacje dotyczące tej trzeciej opcji.

Montaż monitoringu w domu biurze i w domu

Coraz więcej firm decyduje się na instalację kamer. Wynikać to może np. z tego, że w biurze gromadzone są bardzo wrażliwe dane. Tutaj należy zaznaczyć, że właściwie każde dane osobowe klientów i kontrahentów są wrażliwe, a przedsiębiorca powinien zrobić wszystko, co w jego pomocy, żeby zapobiec ewentualnym wyciekom informacji i złamaniu RODO. W przestrzeni przedsiębiorstwa czasem spotkamy się dodatkowo z tajnymi recepturami, planami oraz dokumentami opisującymi know-how. Instalacja kamer sprawi, że z powodzeniem zwiększymy bezpieczeństw zarówno danych klientów, jak i też wewnętrznych firmowych sekretów, których wydostanie się na światło dzienne mogłoby sprawić, że firma straci wypracowaną w pocie czoła przewagę nad konkurencją.

Bezpieczeństwa oczekujemy zwłaszcza w domu. Takie miejsce jest naszym azylem. To tam przebywają najważniejsi dla nas ludzie. Nierzadko w przestrzeni domowej przechowujemy też cenne przedmioty, takie jak zabytkowe meble, obrazy czy biżuterię. Nawet jeśli nie dysponujemy luksusowym wyposażeniem, trudno jest nam sobie wyobrazić, że ktoś niepowołany wchodzi do naszego domu. U wielu osób już sama myśl o tym powoduje strach i bardzo duży dyskomfort. Trudno się temu dziwić. Ludzie, do których domu kiedyś się włamano, mają duży problem, żeby znowu poczuć się w tej przestrzeni bezpiecznie. Montaż monitoringu jest zdecydowanie łatwiejszy niż radzenie sobie ze stratami psychicznymi i materialnymi poniesionymi w wyniku wtargnięcia do domu złodzieja.

Monitoring to bezpieczeństwo

Jak zadbać o to, żeby instalacja monitoringu realnie wpłynęła na zwiększenie naszego bezpieczeństwa?

Należy pamiętać, że sam montaż kamer to jeszcze za mało, żeby budynek były odpowiednio chroniony. Wiele zależy bowiem od jakości urządzenia. Jeśli czułość wykorzystanych przetworników będzie słaba, jakość obrazu, zarejestrowanego kamerą będzie wyglądać fatalnie. Dobrze jest zatroszczyć się o urządzenia na tyle zaawansowane, żeby zarejestrowały obraz, który będzie mógł być ewentualnie wykorzystany w sądzie.

Na bezpieczeństwo posesji wpływa też w dużym stopniu rozmieszczenie kamer. Dobrze, żeby wybrany przez nas monitoring nie tylko odstraszał złodziei, ale był wykorzystywany przez nas również na co dzień, np. do sprawdzania, kto stoi przed bramą domu. Warto zdawać sobie sprawę, że na poziom ochrony, oprócz wcześniej wspomnianej jakości obrazu i rozmieszczenia kamer, wpływa też zasięg obrazu oraz czujniki ruchu.

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na instalację kamer?

Bardzo istotną sprawą jest odpowiednie rozmieszczenie kamer. Czasem już na etapie przygotowania planu budowy obiektu, uwzględnia się miejsca, w których będą rozmieszczone:

  • kamery;
  • zasilanie systemy;
  • rejestrator.

Oczywiście wszystkie prace związane z montażem kamer można wykonać również później, gdy nieruchomość jest już gotowa. Wyzwaniem może w takiej sytuacji być odpowiednie rozprowadzenie przewodów. Na rynku spotkamy się również z monitoringiem bezprzewodowym, który nie wymaga zaawansowanych prac. Warto zdawać sobie sprawę, że to pierwsze rozwiązanie łączy się z kilkoma istotnymi zaletami. Taki system łatwiej jest chronić przed hackerami, a połączenie jest niezawodne. Do wad należy zaliczyć fakt, że instalacja systemu przewodowego wiąże się z koniecznością wiercenia otworów, zabezpieczenia okablowania i wieloma innymi krokami, które mogą być czaso- i kosztochłonne.

Na koniec należy wspomnieć, że instalację systemu monitoringu należy powierzyć rzetelnemu specjaliście. Dobrze jest zwalczyć pokusę samodzielnego zadbania o tę sprawę. Gdy chodzi o bezpieczeństwo, lepiej jest zaufać wiedzy i doświadczeniu. Profesjonalista podczas realizowania zlecenia weźmie pod uwagę konstrukcję budynku (w tym również ograniczenia obiektu), parametry urządzenia i na tej podstawie zaplanuje instalację w ten sposób, żebyśmy mogli cieszyć się optymalną ochroną.