Mnogość wyboru z zakresu systemów monitoringu, w tym kamer przemysłowych, może przytłaczać. To uczucie jest szczególnie dojmujące, jeśli to nasz pierwszy zakup tego typu. Nawet nieco bardziej doświadczone osoby mogą jednak potrzebować wsparcia, żeby właściwie dobrać zestaw kamer. Dziś radzimy, na co trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Monitoring przewodowy a opcja bezprzewodowa

Monitoring wizyjny na budynku

Ten wybór mogą nam ułatwić względy konstrukcyjne. Czasem położenie przewodów jest po prostu niemożliwe. Z pomocą przychodzi wtedy technologia bezprzewodowa. W zaawansowanym monitoringu bezprzewodowym wykorzystuje się działanie kamer IP Wifi oraz zestawów kamer. Wyboru należy dokonać po konsultacji ze specjalistą. Czasem może się okazać, że np. sieć Wifi, którą dysponujemy, nie ma odpowiedniego zasięgu.

Jakie niesprzyjające warunki zagrażają kamerom monitoringu?

Na wyżej postawione pytanie musimy odpowiedzieć sobie szczególnie w sytuacji, gdy kamery będą zlokalizowane na zewnątrz obiektu. Sprawdzeni producenci proponują na tym polu kilka udogodnień, jak np. wyposażenie kamery w obudowę odporną na czynniki atmosferyczne.

System monitoringu wizyjnego - parametry techniczne

Przy wyborze sprzętu absolutnie nie możemy pominąć tej kwestii. Sprawdźmy m.in.:

  • Jakie standardy zastosowano w danym monitoringu wizyjnym

Najczęściej spotkamy się ze standardami CVI, TVI, IP, AHD oraz CVBS. Różnice polegają m.in. na charakterze uzyskanego materiału (jakość analogowa lub cyfrowa).

  • Czy w monitoringu zastosowaniu diody podczerwieni

Ta sprawa powinna nas zainteresować, jeśli oczekujemy, żeby monitoring działał sprawnie w nieoświetlonych przestrzeniach.

  • Czy mamy możliwość zapisu materiału na dysku twardym

Osoby, które tego potrzebują, powinny rozejrzeć się za rejestratorami cyfrowymi. Istnieje również opcja zapisu na karty SD - taki wariant proponują rejestratory wbudowane w kamerę.

  • Szerokość kąta widzenia

Ten parametr bezpośrednio zależy od ogniskowej. Jeśli zależy nam na kamerze, która "zauważy" więcej, tzn. pozwoli na monitorowanie bardziej rozległego terenu, poszukujmy kamery z wyższą ogniskową.