Właściciele domów często myślą o zainstalowaniu monitoringu dopiero, gdy ich mienie zostanie już naruszone. Warto jednak wcześniej przemyśleć montaż kamer, który może uchronić przed kradzieżą i zniszczeniem dobytku. Aby nie przepłacić za sprzęt, instalację i serwisowanie, dobrze jest przeanalizować 10 kryteriów wyboru odpowiedniego monitoringu.

 

Rodzaj kamery odpowiedni do miejsca zamontowania

Typ kamery powinien być dostosowany do warunków jej użytkowania, w przeciwnym razie konieczne może być uciążliwe serwisowanie i czyszczenie sprzętu. Do pomieszczeń najlepsze są modele kopułowe, natomiast na zewnątrz lepiej sprawdzą się tubowe z daszkiem, który ochroni obiektyw przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

 

Kamera przewodowa czy bezprzewodowa?

Modele bezprzewodowe kamer nie wymagają instalacji okablowania, jednak jakość transmisji, jaką oferują jest zazwyczaj znacznie niższa niż tych przewodowych. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości monitoringu warto zatem wybrać kamerę przewodową, najlepiej z zasilaniem typu PoE, dzięki czemu prąd i obraz będą przesyłane jednym kablem, a decydując się na profesjonalny montaż, będziemy mieli pewność estetycznego i bezpiecznego poprowadzenia przewodów. 

 

kamera monitoringu

 

Odpowiednia ilość kanałów

Tworząc system monitoringu nie zawsze wiemy z góry, czy nie będziemy przenosić sprzętu do innego lokum lub zwiększać powierzchni, którą chcemy mieć na oku. W związku z tym warto już na początku wybrać rejestrator obsługujący większą liczbę kanałów, dzięki czemu nasz system będzie bardziej elastyczny. 

 

Długość zapisu

Jeszcze przed zamówieniem montażu kamer powinno się przemyśleć, jaka wielkość dysku do monitoringu będzie odpowiednia do naszych potrzeb. W większości przypadków, najlepiej jest postawić na kilku terabajtowy nośnik, który umożliwi przechowanie względnie długich nagrań lub rejestrator wielodyskowy z możliwością ewentualnej rozbudowy.

 

Odpowiednia płynność obrazu

Ilość klatek na rejestratorze warunkuje odpowiednią czytelność i płynność nagrania. Im wyższy bitrate, tym więcej klatek i wyższej jakości obraz. Wybierając model rejestratora warto więc zastanowić się jakiej jakości obrazu potrzebujemy.

 

Złącze kompatybilne z ekranem, na którym wyświetlany będzie obraz z kamery

Jeżeli zależy nam na możliwości oglądania obrazu z kamer na większości urządzeń, warto wybrać model kamery z uniwersalnymi złączami HDMI oraz VGA. Umożliwiają one połączenie urządzenia monitorującego z praktycznie każdym monitorem i telewizorem.

 

Czujnik ruchu - tak czy nie?

Jeżeli zdecydujemy się, że chcemy posiadać kamerę z czujnikiem ruchu, aby nie rejestrować niepotrzebnie zbyt dużej ilości materiału, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej jego czułości. Jeżeli będzie zbyt duża, monitoring będzie uruchamiał się nawet przy tak nieznacznej aktywności, jak przelatywanie owada.

 

System hybrydowy z alarmem - tak czy nie?

Wiele nowoczesnych rejestratorów ma już możliwość połączenia systemu kamer z alarmem, który może być wzbudzany na przykład przez czujnik ruchu. Jeżeli zależy nam na 100% bezpieczeństwie naszego dobytku na przykład podczas długich wyjazdów, warto zainwestować w sprzęt hybrydowy.

 

Dostosowanie szczelności obudowy kamery

Jeżeli nie chcemy inwestować dodatkowo w częsty serwis kamer, warto wziąć pod uwagę również szczelność obudowy danego modelu, umieszczonego na zewnątrz. Trudne warunki atmosferyczne, jak deszcz i śnieg mogą znacząco wpłynąć na odpowiednie działanie monitoringu, dlatego powinno się wybierać obudowy ze współczynnikiem ochrony IP66 lub IP67. 

 

Zasięg w trybie nocnym

Każda kamera powinna być w stanie nagrywać względnie wyraźny obraz także w warunkach braku dodatkowego oświetlenia. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazu także w nocy, warto wybrać model z dobrym promiennikiem, opisywanym w specyfikacji sprzętu jako zasięg IR. 

 

Najważniejsze zasady instalowania monitoringu

Niezależnie od wybranego systemu rejestrowania i modelu kamer powinniśmy mieć na uwadze, że:

  • niezgodne z prawem jest nagrywanie posesji sąsiadów bez ich zgody,
  • efektywność i sprawność działania monitoringu gwarantuje jedynie profesjonalny montaż kamer i ich regularne serwisowanie,
  • jakość nagrań powinna być wystarczająco dobra, by w razie takiej potrzeby, móc szczegółowo odtworzyć przebieg włamania i zidentyfikować sprawców.

 

Jeżeli decydujemy się na zabezpieczenie swojego dobytku monitoringiem, warto dobrze przemyśleć swój zakup, aby odpowiednio spełniał nasze potrzeby i dawał ewentualną możliwość rozszerzenia systemu, jednocześnie był dla nas ekonomiczny.